6 grudnia 2009

Pleśniak

Sobota upłynęła w miłym gronie. Wizyta gości była dla mnie wspaniałą okazją, żeby wyżyć się kulinarnie. Efekty przerosły nawet momentami moje oczekiwania :). Zaś tutaj z przyjemnością przedstawiam jeden z moich popisowych wypieków.
Jestem bardzo wybredna, jeśli chodzi o ciasta. Musi spełniać liczne warunki, żeby mnie zadowolić. Rzadko też sama biorę się za pieczenie ciast. Pleśniak jest wart włożonego wen wysiłku- bo żeby zarobić elastyczne ciasto, trzeba się nieźle namachać- jest wilgotny, kwaskowaty, nie za słodki; przy tym świetnie nadaje się dla gości, bo zbiera nieodmiennie same pozytywne recenzje.
Przepis na pleśniak jest w mojej rodzinie od lat, i taki też podaję- w różnych źródłach można znaleźć różne przepisy, różniące się tylko drobnymi szczegółami.


  • 1 paczka margaryny do pieczenia
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 5 jaj
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3/4 szklanki cukru
  • 4 łyżeczki kakao
  • słoik powideł śliwkowych (moje ulubione przełożenie, ale można też użyć dżemu, np. z aronii)
Zimną margarynę posiekać nożem. Żółtka oddzielić od białek. Zarobić ciasto z mąki, żółtek, margaryny, pół szklanki cukru z dodatkiem proszku do pieczenia. Ciasto zarabia się dosyć trudno, jest sypkie i kruszy się, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość- w końcu połączy się w plastyczną, miękką masę, którą dzielimy na 3 części.
Tortownicę lub małą blaszkę smarujemy tłuszczem. Wykładamy jedną część ciasta. Drugą część zarabiamy jeszcze raz z kakao, pakujemy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażarki. Trzecią, jasną część również chłodzimy.
Gdy ciasta w zamrażarce stwardnieją, smarujemy spód powidłami i na tarce ścieramy na nie ciemne ciasto. Białka ubijamy na pianę, dodając powoli pozostały cukier. Wykładamy na ciemne ciasto, a na wierzch ścieramy jasne.
Pieczemy w 180 stopniach przez ok. 45 minut.
Pleśniak nadaje się doskonale również na świąteczny stół, więc przepis dorzucam do akcji Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 2009 organizowanej przez Olgę Smile.

Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 01.XII.2009 - 05.I.2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...